Prestavba mestského štadióna v Bardejove vyvoláva otázniky

Sportnet|22. máj 2014 o 00:00

Po viac ako 50 rokoch sa mestský všešportový areál dočká rekonštrukcie, ktorá ho zmení na futbalový štadión.

Okrem priestorov na atletiku a futbal bol tu aj prírodný ľad s mantinelmi, volejbalové kurty, hádzanárske ihrisko, pribudol plavecký bazén. Mestské zastupiteľstvo v Bardejove 29. septembra 2013 rozhodlo o jeho premene na futbalový štadión.

BARDEJOV. Rekonštrukcia je v rámci projektu medzi Slovenským futbalovým zväzom za finančnej spoluúčasti mesta, ktoré poskytne 500–tisíc eur, vláda SR 750–tisíc eur.

Po schválení projektu sa primátor Bardejova Boris Hanuščak vyjadril, že v meste vyrastú dva nové štadióny.

„Rekonštrukciou ho chceme dať do súladu s podmienkami dnešnej doby. No našou snahou bude, aby nový atletický areál s umelým povrchom bol vybudovaný medzi strednou priemyselnou školou a Gymnáziom L. S., kde v blízkosti sú štyri školy. Robíme kroky, aby sme Bardejovu dali plnohodnotnú náhradu.“

Dokončujú projektovú dokumentáciu

Na naše otázky o stave projektu odpovedal vedúci oddelenia školstva a telesnej kultúry MsÚ René Semanišin.

„Finišujeme s prípravou projektovej dokumentácie pre realizáciu stavebných prác v súvislosti s rekonštrukciou futbalového štadióna. Východiskom bolo spracovanie komplexnej štúdie, ktorá bola niekoľkokrát konzultovaná so Slovenským futbalovým zväzom tak, aby charakter rekonštrukcie zodpovedal požiadavkám zväzu pri organizovaní zápasov smerom do budúcnosti. Nasledovať bude podpis zmluvy so SFZ o poskytnutí dotácie, ktorá je už viac–menej definitívna.“

Aj keď v jeseni minulého roka kompetentní deklarovali termíny začatia stavby od tohtoročnej jari, R. Semanišin vysvetlil dôvody posunu.

„Vyžaduje si to dôslednú, časovo náročnú prípravu. Je potrebné zladiť jednotlivé časti, ktorých obstarávateľom bude Mesto a SFZ. Termínom predchádza administratívny proces, no postupujeme podľa reálnych možností. Vlastnej príprave projektovej dokumentácie predchádzal napríklad geologický prieskum, či prípravné zamerania. Vlastná dohoda je v podstate vykonzultovaná a v priebehu najbližších dní bude pripravená na podpis.“

Závažným rozhodnutím pri tomto projekte bola likvidácia atletických sektorov, no jej náhrada bola deklarovaná skôr prísľubmi, ako reálnym stavom pri dočasných priestoroch.

Semanišin miesto i prípravné práce na novom atletickom štadióne vysvetlil takto: „Otázka nikdy nebola postavená tak, že obe investície sa budú realizovať súbežne. Napokon z hľadiska postupu ich prípravy to ani nie je možné zvládnuť, veď proces budúcej výstavby atletického štadióna je úplne inde ako rekonštrukcia futbalového. Rozhodujúce je, že aj v prípade výstavby atletického štadióna prebieha komunikácia. Momentálne je aktuálna otázka majetkovoprávneho vysporiadania, ktoré je rozhodujúce pre stanovenie ďalšieho postupu.“

Možno v jeseni

Prezident futbalového klubu Partizán Bardejov Peter Petruš je poslancom mestského zastupiteľstva a je presvedčený, že dva štadióny budú výhodou pre oba športy.

„Mesto v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom robí kroky, aby sme rekonštrukciou neublížili atletike a najmä školským súťažiam. Malo by to byť skôr v jej prospech, keďže sa vybuduje nová moderná 400 m dráha.“

Na jednej strane predstava o komforte pohodlia a služieb pre futbal v meste, na druhej posunutie atletiky takmer do neznáma, aj keď s pozitívnou predstavou.

Podľa oficiálnej informácie sa minimálne do októbra na terajšej podobe štadióna asi nič nezmení.

Na februárovom stretnutí Borisa Hanuščaka s vedením klubu Partizán Bardejov bolo pvedané, že celkové náklady pri úplnom dokončení mestského štadióna by mali byť podstatne vyššie ako 1,25 mil. eur.

Koordinácia finančného zabezpečenia nie je známa.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Prestavba mestského štadióna v Bardejove vyvoláva otázniky